Cultura Economie Educatie Externe Social Turism Sanatate Sport Auto Politica Showbiz Justitie Contactati-ne

Costel Busuioc a câştigat concursul “Hijos de Babel”
Stire din Cultura si Media publicata in 13 Mar 2008.

Costel Busuioc, supranumit Pavarotti din Banat, a câştigat,
miercuri seară, concursul “Hijos de Babel” organizat de televiziunea publică spaniolă, obţinând 44 de
puncte.
Costel a fost preferatul publicului, care i-a acordat în două rânduri punctajul maxim – zece
puncte – pe parcursul finalei.
Românul s-a clasat, după prima etapă a finalei pe locul I cu 26 de puncte – 9 puncte din partea
juriului, 7 puncte pentru descărcarea melodiei de pe site-ul concursului şi 10 puncte din partea
publicului, apoi în etapa a doua a obţinut 44 de puncte – 10 de la public şi 8 de la juriu.
“Pavarotti din Banat” a interpretat în prima parte a finalei o arie din “Traviata” de Verdi şi
“Nessum dorma” în a doua parte a finalei, unde a concurat alături de Beatriz din Cuba şi de fraţii
Yusmanis şi Ricardo, tot de origine cubaneză.
La finalul concursului, Costel a spus că va munci în continuare cu bucurie. Costel a mai primit
laude şi din partea membrilor juriului.
“Ne vom aminti de atitudinea ta umilă şi de dorinţa de a-ţi depăşi limitele. E un început foarte
bun”, au spus membrii juriului.
Prin câştigarea acestui concurs, Costel Busuioc va semna un contract cu Sony BMG pentru a
urma o carieră muzicală, iar organizatorii emisiunii vor sprijini realizarea unor proiecte în ţările de
origine ale celor trei finalişti, finanţate cu ajutorul veniturilor obţinute din descărcarea online a