Cauta:

Revista Presei, Sport

Romania - Nigeria - Zece negri mititei

Imagine
Meciul Romaniei cu Nigeria s-a disputat cu intirziere din cauza ca adversarii n-au reusit sa aduca la Bucuresti in timp util decit zece fotbalisti. In cele din urma au avut chiar o rezerva, dar asta nu i-a impiedicat sa piarda cu 0-3.

Au venit echipati in sandale, au mincat bomboanele de la receptia hotelului, si-au inscriptionat tricourile la magazinul Unirea si s-au prezentat la stadion cu un sfert de ora inainte de fluierul arbitrului moldovean pentru a nu fi nevoiti sa plateasca despagubiri de 150.000 de euro.

Adunati cu arcanul de prin Europa, fotbalistii nigerieni au facut cu greu fata echipei de rezerve a Romaniei, pierzind in cele din urma cu 0-3, prin golurile marcate de rapidistul Niculae (‘16) si dinamovistul Fl. Petre (‘50), Rosu (‘88). Stabilit in ultimul moment pentru a mai inviora campania electorala a lui Mircea Sandu, amicalul dintre Romania si Nigeria s-a transformat intr-o adevarata lupta a nervilor, oaspetii reusind cu greu sa incropeasca ieri o echipa.

Astfel, in jurul diminetii au ajuns primii trei jucatori nigerieni, plecati de la cluburi europene. In jurul orei 14.00, cu trei ore inainte de meci, a sosit si „delegatia oficiala“ formata din alti sapte africani. In total zece, toti declarind ca sint obositi si le este foame.

Capitanul s-a echipat intre aeroport si stadion

Imediat dupa aterizarea pe Aeroportul „Henri Coanda“, oficialii nigerieni au solicitat aminarea partidei cu cel putin doua ore. In cele din urma, FRF a acceptat ca partida sa fie aminata cu o singura ora, timp in care africanii sa poata alinia macar primul „11“. In caz contrar, alti patru nigerieni, asteptati pe aeroport la ora 16.00, ar fi fost fortati de circumstante sa se deplaseze direct in Ghencea si sa intre pe teren de indata ce ar fi ajuns pe stadion.

In criza de jucatori, nigerienii au apelat chiar si la serviciile jucatorului gruparii FC National, Abiodun Agunbiade. In locul celor patru, a sosit un singur jucator, din Austria, astfel ca Nigeria a putut avea si o rezerva, dupa ce oaspetii i-au tinut in joc de glezne si pe cei sapte fotbalisti africani de la FC Tirgoviste, ajunsi in cele din urma in tribune pentru a face galerie.

In afara penuriei de jucatori, nigerienii au fost condusi de pe banca tehnica de antrenorul portarilor, deoarece selectionerul avea un meci important cu echipa de club in Cupa Africii, iar secundul se afla in SUA cu probleme personale. Autocarul a ajuns in Ghencea cu un sfert de ora inainte de meci, jucatorii iesind la incalzire zece minute mai tirziu, astfel ca meciul a trebuit aminat din nou cu 15 minute.

Pentru a nu se juca fara public, FRF a decis sa lase intrarea libera, dar si asa putini spectatori s-au obosit sa asiste la aceasta farsa de meci. In majoritate stelisti, ei au scandat numele lui Radoi.

Nasu’ da vina pe nigerieni

Mircea Sandu a spus ca vina o poarta in special Federatia Nigeriana, pentru ca nu si-a anuntat din timp jucatorii din Europa, iar cluburile acestora nu le-au mai permis sa onoreze convocarile. „Acest meci a fost perfectat saptamina trecuta, iar greutatile au aparut cind delegatia africana a venit cu prea putini jucatori din campionatul intern, urmind ca restul sa vina din Europa, dar daca nu au fost anuntati din timp, n-au putut veni toti“, a declarat Nasu’.

Intrebat cind vom vedea o echipa mare la Bucuresti, oficialul FRF a dat din nou vina pe politicieni, declarind ca trebuie mai intii sa avem un stadion de calitate si cite un milion de euro pentru organizarea unui astfel de eveniment.

Autor:Florin Dobre
Sursa:Cotidianul
Aparut pe: 17 Noi 2005

7251 afisari ale acestei stiri incepand de Joi, 17 Noiembrie 2005 :: id stire 511