Meleşcanu a recunoscut că preşedintele i-a spus că e pe punctul de a fi suspendat
Ministrul interimar al Justiţiei, Teodor Meleşcanu, a recunoscut miercuri seara, într-un interviu acordat postului de radio BBC, că într-o convorbirie telefonică cu preşedintele Traian Băsescu, acesta i-a spus că este pe punctul de a fi suspendat din funcţia de la Justiţie.
“Da, a fost sigur una din ideile preşedintelui, la care am răspuns că în ceea ce mă priveşte n-am niciun fel de interes personal sau de altă natură sau de grup să rămân în funcţie. Singura mea preocupare de la preluarea interimatului este să asigur respectarea legii”, a declarat Meleşcanu. Ministrul interimar al Justiţiei a mai afirmat că a vorbit de mai multe ori cu şeful statului, dar că aceste discuţii au un caracter privat şi nu poate să le facă publice.
“Am vorbit de mai multe ori cu preşedintele. Aş vrea să vă spun foarte deschis că aceste discuţii au avut caracter privat. Nu pot să le fac publice pentru că nu mi se pare corect ca o discuţie să fie făcută publică fără acordul interlocutorilor. Dacă domnul preşedinte doreşte să le facă publice, sigur că poate să le facă. Am discutat şi foarte deschis şi uneori am avut şi discuţii care nu au fost foarte plăcute. Înseamnă că au fost discuţii în care schimbul
Sursa: ROMPRES
Spune-ti parerea